Suur Leiutajate Festival
PROTO aasta suursündmus on tagasi – suuremalt ja põnevamalt kui kunagi varem!
29.11-1.12
Üheskoos saavad lapsed, noored ja pered avastada, kuidas sündisid maailma suurimad leiutised ja milliseid põnevaid ideid peidab endas tulevik.
29. november
AJAKAVA
Eesti Teadusagentuuri Õpilasleiutajate konkurss
Festival saab piduliku avapaugu Eesti Teadusagentuuri Õpilasleiutajate konkursi auhinnatseremooniaga, kus tunnustatakse parimaid noori riikliku auhinnafondiga, mille suurus on 32 350 eurot (üritus on kutsetega).
PROTO teadusetendused
12:00 ja 14:30 PROTO teadusetendused
Tallinna Polütehnikum
11:00-15:00 elektriteemaline põgenemistuba ja elektriskeemide lahendamine
30. november
AJAKAVA
11:00–16:00 (Peedist pesumasin töötubade ala) Peedi saladused ja Hobujõust hobujõuni
11:00–18:00 (Eduscape põgenemismängud – täpsem info tulekul)
12:00–13:00 (Digipurk) Termomeetri ehitamise töötuba
12:00–13:00 (Eesti Teadusagentuur) Hemili ja Heneriin Roog: “Tujukas mahlapakk”
13:00–14:00 (CTF Tech – Küberturvalisuse kool – täpsem info tulekul)
13:30 (AHHAA teadusteater) “Efektne vahepala”
13:30–14:30 (Digipurk) Parkimisanduri ehitamise töötuba
14:00–15:00 (Eesti Teadusagentuur) Lenna Kuivits: “Paha tuju peleti”
15:30 (AHHAA teadusteater) “Vee võlud”
15:00–16:00 (CTF Tech – Küberturvalisuse kool – täpne info tulekul)
15:00–16:00 (Patendiamet) Loomevara ja patendi töötuba
15:00–17:00 (Digipurk) Matata robotite juhtimise töötuba (vaba osalemine)
Terve päeva jooksul (Formula Student Team Tallinn) Elektrivormeliga tutvumine
(Nutigeen – täpsem info tulekul)
(Teletorn – täpsem info tulekul)
1. detsember
AJAKAVA
11:00–16:00 (Peedist pesumasin töötubade ala) Peedi saladused ja Hobujõust hobujõuni
11:00–18:00 (Nutigeen – täpsem info tulekul)
11:00–18:00 (Eduscape põgenemismängud – täpsem info tulekul)
11:00–18:00 (Väike Päike Huvikool – täpsem info tulekul)
12:00–13:00 (Eesti Teadusagentuur) Marta ja Matilda Goroško: “Tolm”
12:00–14:00 (Digipurk) Matata robotite juhtimise töötuba (vaba osalemine)
13:30 (AHHAA teadusteater) “Efektne vahepala”
14:00–15:00 (Eesti Teadusagentuur) Kirsi Kõrve ja Minni Laugen: “Üllatus- ehk motivatsiooniseep”
14:30–15:30 (Digipurk) Termomeetri ehitamise töötuba
15:30 (AHHAA teadusteater) “Vee võlud”
16:00–17:00 (Digipurk) Parkimisanduri ehitamise töötuba
Terve päeva jooksul (Formula Student Team Tallinn) Elektrivormeliga tutvumine
Terve päeva jooksul (Mossy) Innovaatiliste õhupuhastite tutvustused
(Teletorn – täpsem info tulekul)
(Aare Baumer etteasted – täpsem info tulekul)
PROGRAMMI TUTVUSTUS
Eesti Teadusagentuuri õpilasleiutajate ala
ETAGi alal jagavad inspiratsiooni, kuidas leiutamisega algust teha päris õpilasleiutajad ise, kes tutvustavad oma leiutisi, avavad nendeni jõudmise teekonda ning aitavad kõigil osalejatel selle ka valmis meisterdada. Töötoa lõpus saab iga osaleja läbi mõtestada, millisele probleemile sooviks tema leiutisega lahendust pakkuda. Samuti saab tutvuda väljapanekuga õpilasleiutajate prototüüpidest.
Digipurk
Digipurk pakub robootika, automaatika ja asjade internetiga seotud teenuseid, viib läbi robootika ja programmeerimise teemalisi kursuseid ning töötubasid nii lastele kui täiskasvanutele ja pakub veebipoes erinevaid vahendeid leiutiste ehitamiseks. Suurel Leiutajate Festivalil pakub Digipurk lausa kolme põnevat töötuba.
Tutvustus – Termomeetri ehitamise töötuba
Termomeetrit kasutatakse nii lihtsamates targa kodu lahendustes kui ka keerukates tööstusautomaatika seadmetes, näiteks kütte- ja jahutussüsteemide automaatseks sisse- ja väljalülitamiseks. Selles töötoas ehitame valmis aga ühe laheda termomeetri, mis näitab tulemust värviliste väikeste lampidega. Sellega saad mõõta enda temperatuuri või kontrollida, kui külm või soe kraanist jooksev vesi on. Töötoas kasutame Arduino Uno arendusplaati, tutvume erinevate elektroonikakomponentidega ja õpime neid omavahel ühendama. Seda arendusplaati kasutataksegi erinevate prototüüpide loomisel.
Parkimisanduri ehitamise töötuba
Oskus vältida eesolevaid takistusi on iga liikuva roboti juures möödapääsmatu. Selleks kasutab ta nn “erilisi silmi”, mida kasutatakse ka autode parkimisel. Kui tagurdades midagi ette tuleb, siis antakse sellest heliga märku. Selles töötoas ehitamegi valmis parkimisanduri. Mõõdame esemete kaugust ning anname heli ja erinevat värvi väikeste lampidega märku, kui midagi liiga lähedale tuleb. Töötoas kasutame Arduino Uno arendusplaati, tutvume erinevate elektroonikakomponentidega ja õpime neid omavahel ühendama. Seda arendusplaati kasutataksegi erinevate prototüüpide loomisel.
Matata robotite juhtimise töötuba
Matata on väike armas robot, mille abil saab programmeerimist õppida läbi mängulise ja käelise tegevuse. Robotit juhitakse programmeerimisklotsidega. Lisaks on võimalik teha muusikat ning vildikatega pilte ja mustreid joonistada. Selles töötoas saab ise katsetada, milleks see pisike robot võimeline on. Paneme roboti liikuma oma soovi järgi, teeme toredaid muusikapalasid ja joonistame ilusaid pilte.
CTF Tech
Küberturbe ettevõte CTF Tech, mille missiooniks on tutvustada ja õpetada noortele küberturvalisust, toob festivalile “CTFi küberkooli”, kus õpime küberhügieeni ja lahendame kübermõistatusi.
Peedist pesumasin
Peedist Pesumasin on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine leiutamisesest ja leidlikkusest rääkiv näituseprojekt, mis toob Suurele Leiutajate Festivalile kaks lustakat töötuba.
Tutvustus – Peedi saladused
Teeme kohapeal tinti või vesivärve. Lisaks on võimalik peedist lõigata välja templeid ja nendega näiteks jõulukaarte teha või kasutatud paberist poekottidele mustreid teha et neid jõulude ajal pakkepaberiks kasutada.
Hobujõust hobujõuni
Sisepõlemismootorit lahti võttes ja kokku pannes püütakse leida kinnitust esmapilgul arusaamatutele väidetele:
* tühi kõht teeb mõtte erksaks
* mõte muudab nähtamatu nähtavaks
* mootoris põleb joogivesi
* pöörlemine soodustab kulgemist
* tuli jahutab
* suitsugaasid võimaldavad vabamalt hingata
* kõige nõrgem detail muudab masina kestvamaks
AHHAA
Teaduskeskus AHHAA toob mõlemal festivalipäeval teieni kaks suurejoonelist teadusetendust.
Tutvustus – Efektne vahepala
Sellel etendusel näed AHHAA teadusteatri parimaid palu! Näiteks müstilisi värvusreaktsioone, udupahvakaid, ilutulestikku ja plahvatusi. Seda kõike harivas, aga lõbusas võtmes!
Vee võlud
Selles teatris uurime vee teket ja võluvaid olekuid ning füüsikalisi ja keemilisi omadusi. Lisaks paneme põlema nii teadusteatri tegija (täiesti ohutult!) kui ka vee enda. Tavaline vesi on üllatavalt huvitav aine. Lisaks sellele, et vesi teeb võimalikuks elu ja kustutab suurepäraselt janu, on sel varuks veel mitu kasulikku trikki.
Mossy
Mossy on Eesti noorte loodud iduettevõte, mis sai alguse koolis loodud õpilasfirmast. Ettevõte toodab keskkonnasõbralikke õhupuhasteid, mille filtriteks on vaid looduslikud materjalid ning mis on lisaks ka pilkupüüdvad disainielemendid. Mossy on Negavati roheideede konkursi 10. hooaja võitja, suurimate saavutuste hulka kuulub ka “Ajujahi” saate ajaloo ühe noorima tiimina finaali pääsemine. Festivalil saab innovaatiliste õhupuhastitega lähemalt tutvuda ning selle loojatelt kõiki oma põletavaid küsimusi küsida.
Formula Student Team Tallinn
Tutvu Eesti ühe muljetavaldavaima tudengiprojektiga – Formula Student Team Tallinna loodud elektrivormeliga! See pole lihtsalt vormel, vaid inseneeria tipptase, mis ühendab endas innovatsiooni, kiiruse ja täpsuse. Kas kujutad ette kuidas 10 kuuga on võimalik nullist üles ehitada võistlusvalmis vormel, mis suudab võistlustel silmad ette teha maailma tippülikoolide tiimidele? Auto suudab kiirendada 0-100km/h alla 2.5 sekundiga ning kurvis saavutada 3G-d külgkiirendust. Nüüd on sul võimalus seda oma silmaga näha, kuidas pühendumus, kirg ning talent loovad midagi tõeliselt erakordset!
Patendiamet
Patendiamet kutsub: tule õpi targalt leiutama!
Tänapäeval on oma häid ideid pahatahtlike kopeerijate eest kaitsta raske, kuid mitte võimatu! Uurimegi koos patendieksperdi Reelikaga, millist loomevara sinu nutikas leiutises peituda võib ja kuidas seda tõhusalt kaitsta. Praktilises, päris leiutisi tutvustavas esitluses saab lapsele ja noorele hõlpsalt selgeks, mis on patent, kaubamärk, disainilahendus ja autoriõigus ning kuidas need ka oma leiutise seest üles leida.
Eduscape põgenemismängud
(täpsem info tulekul)
Nutigeen
(täpsem info tulekul)
Väike Päike Huvikool
(täpsem info tulekul)
Teletorn
(täpsem info tulekul)
Aare Baumer
(täpsem info tulekul)