SUUR LEIUTAJATE KUU

Muudame novembri leiutamis-kuuks ja korraldame kolmel nädalavahetusel ainulaadse sündmuste programmi.

Suur Leiutajate Kuu toimub kolmel novembrikuu nädalavahetusel 31.10-1.11; 7.-8.11 ja 14.-15.11. Igal laupäeval ja pühapäeval kutsume PROTOsse külla erinevad ettevõtted, ühendused, haridusasutused, muuseumid ja teised teaduse populariseerijad ning korraldame nendega koos harivaid ja põnevaid meisterdamise ja leiutamise töötubasid!

 

Samuti toimuvad seikluslikud ja lõbusad mängud, teadusteatri showd ning palju muud vapustavat, mida ei tasu maha magada. Tegemist on kogupere-sündmusega, kus on võimalik tutvuda innovaatiliste tehnoloogia ja teaduse saavutustega ning ka ise oma nutikus proovile panna.

Iga nädalavahetus on PROTOs oma ideede ja leiutistega kohal 3-4 eripalgelist seltskonda leiutajaid ning tegevusi leidub nii suurtele kui väikestele. Muidugi on kõigil päevadel avatud PROTO virtuaalreaalsus- ja tegevus-atraktsioonid ja kohvik.

PROGRAMM JA AJAKAVA

31. oktoober – 1.november

TULEVIKU LEIUTAJAD JA LEIUTISED

Esimene nädalavahetus koondab teemad ja ettevõtted, mis tegelevad tuleviku leiutiste välja töötamisega. Märksõnadeks on programmeerimine, robootika, noored teaduses, tuleviku leiutised, taaskasutus ja keskkond. Kutsume lapsi ja peresid leiutamise teemat nuusutama, et ühel hetkel olla ise see, kes muudab oma leiutisega maailma paremaks paigaks. Sest leiutamine ju ongi maailma paremaks muutmine, eks! Kohale tuleb ülikool tutvustama robootikat; liikumine, mis pakub huviharidusena tehnoloogiaõpet ainult tüdrukutele; ettevõte mis tegeleb maailma parandamisega energeetika valdkonnas ja paljud teised kirevad ja põnevad leiutajad.

 

Laupäev, 31. oktoober

 • Kell 12.00-13.30 ja 14.00-15.30 Mektory Tehnoloogiakool  töötuba „Matatalabi väljak“. Töötubades ehitame Matatalabi programmeerimisklotside abil spetsiaalsele väljakule takistusraja ja õpetame roboti seda läbima. Töötubades pole vaja eelteadmisi programmeerimisest: Matatalabi komplekt arendab last käeliselt ja mänguliselt planeerima ja probleeme lahendama. Lisaks õpetame robotile veel ka tantsimist ja laulmist: kes siukest asja enne näinud, et robot laulab!
 • Kell 10.00-18.00 saab jooksvalt Mektory tehnoloogiakooli tegevustega tutvuda ja näiteks Mereakadeemia lauamängu mängida.
  Tähelepanu: osalemine ette registreerimisega kohapeal!
 • Kell 10.00-18.00 Unicorn Squad drooni lennutamine, kerarobotitega takistuste läbimine, inimeste ja esemete peal muusika tegemine.

 

Pühapäev, 1. november

 • Kell 13.00-15.00 Solaride töötoad: tule tee professionaalide käe all  ise mudelpäikeseauto! Räägime rohelisemast tulevikust ja sütitame tehnoloogiasädeme ka igas huvilises!
  Tähelepanu: osalemine ette registreerimisega kohapeal!
 • Kell 10.00-18.00 Tule ehita Rakett 69 ägedate noorte leiutajatega goldbergi masin! Saates Rakett 69 osalenud räägivad oma saate kogemustest ja vastavad uudishimulike küsimustele.
 • Kell 11:00-13:00 ootab teid Nukufilmi Lastestuudio: tule pane Proto leiutised elama vahvates multifilmides. Leiuta lugusid ja uusi leiutisi.

 

Lisaks saab terve nädalavahetuse jooksul tutvuda PROTO fuajees Eesti Teadusagentuuri   õpilasleiutajate konkurssi näitusega.

7.-8. november

TEADUSSHOWD JA TÖÖTOAD

Tutvustame etenduste ja töötubade kaudu teadust. Kuidas saab teadust ja katseid edasi anda läbi etenduste ja lavastuse. Lisaks õpime, kuidas kodust lahkumata teadust ja leiutamist lähemalt kombata, omandame käelisi oskusi, mida ka kodus meisterdamisel rakendada, saame teada kuidas on seotud legod ja teadus ning paneme legod elama.

 

Laupäev, 7. november

 • Kell 14.00 Kolme Põrsakese teadusshow. Saab tossu, mürtsu, välku ja pauku!
 • Kell 15.00 teeme tutvustust Kolme Põrsakese vingete teaduskastidega, millega saab kodus ise avastajaks ja leiutajaks hakata.
 • Kell 10.00-18.00 ESTlug töötuba: ehitame üheskoos suure legolinna! Lisaks toome kohale Eesti vägevaima Harry Potter legode valiku ja teeme tutvust Lego Technic komplektidega.
 • Kell 11.30-12:30 ja 14:30-15:30   Robokaru robootika töötoad WEDO Lego robotite ja tahvelarvutitega. Ehitame valmis ja programmeerime kiirendava auto. Ja proovime selle siis veel kiiremaks ehitada! Tähelepanu: osalemine ette registreerimisega kohapeal!

 

Pühapäev, 8. november

 • Kell 10.00-18.00 ESTlug töötuba: ehitame üheskoos suure legolinna! Lisaks toome kohale Eesti vägevaima Harry Potter legode valiku ja teeme tutvust Lego Technic komplektidega.
 • Kell 11.30-12:30 ja 14:30-15:30   Robokaru robootika töötoad WEDO LEgo robotite ja tahvelarvutitega. Ehitame valmis ja programmeerime kiirendava autot. Ja proovime selle siis veel kiiremaks ehitada.

 

Lisaks saab terve nädalavahetuse jooksul tutvuda PROTO fuajees Eesti Teadusagentuuri   õpilasleiutajate konkurssi näitusega.

14. – 15. november

VÄIKESED LEIUTAJAD

Leiutamine on mäng! Mängides lood sa midagi uut ühe vana probleemi lahendamiseks. Näiteks leiutas kuueaastane eesti poiss Aleksander pudrujahutaja. Väga eluline leiutis! See näitab, et ka varajases eas väljamõeldud leiutised hakkavad maailma muutma. Päeva idee on leiutada läbi mängu. Selles on abiks maailmakuulus leiutaja Lotte ja meie oma tublid leiutamishimulised muuseumid.

 

Laupäev, 14. november

 • Kell 14.00-16.00 Kolme Põrsakese teaduskastide töötuba. Teeme tutvustust  vingete teaduskastidega, millega saab kodus ise avastajaks ja leiutajaks hakata. Kas sa tead mis on ühe tõelise teaduskasti sees? No vot. Tule vaata järele!
 • Kell 12.00-15.00 saame Eesti Meremuuseumi abil uurida veealust maailma ja sukelduda meresügavustesse. Meisterdame tuukri ja katsetame, kuidas ta veealuse maailma uurimisega hakkama saab. Uudistame ehtsat sukeldumisvarustust ja kuulame põnevaid lugusid uuest näitusest: “Tundmatu ookean. Läänemeri maailmameres”. Sa ilmselt ei tea veel, kes on ümarmudil Ülo? Siin töötoas saad teada.
 • Kell 13.00-15.00 külla tuleb Leiutajateküla LOTTE! Mängime, hullame ja laulame üheskoos!

 

Pühapäev, 15. november

 • Kell 12.00-14.00 külla tuleb Leiutajate Küla LOTTE! Leiutame, mängime ja hullame üheskoos!

 

Lisaks saab terve nädalavahetuse jooksul tutvuda PROTO fuajees Eesti Teadusagentuuri   õpilasleiutajate konkurssi näitusega.

PILETID

Sissepääs PROTO tavapiletiga. Vaata meie piletihindu    https://prototehas.ee/piletid/

LIITU UUDISKIRJAGA

AITÄH

JOIN THE NEWSLETTERr

THANK YOU!

LIITU UUDISKIRJAGA

AITÄH